TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Dünyaca ünlü kriminal uzmanı Üsküdar Üniversitesi’nde…

Katil Kim Konferansı Amerikan Adli Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. Reena Roy, Üsküdar Üniversitesi’nin düzenlediği 'Katil Kim?' başlıklı konferansa katıldı. Konuşmasında olay yeri inceleme tekniklerini ve cinayetlerin perde arkasını anlattı.

Üsküdar Üniversitesi, Şiddet ve Suçla Mücadele Araştırma, Uygulama Merkezi (ŞİDAM) şiddet ve suçla mücadeleyi önleme faaliyetleri kapsamında önemli bir konferansa ev sahipliği yaptı. 30 yıldır adli bilimler uzmanı olarak çalışan PennState Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Reena Roy,  Üsküdar Üniversitesi’nde “Katil Kim” başlıklı konferansa konuşmacı olarak katıldı. Roy, konuşmasında cinayetlerin ortaya çıkarılmasında kullanılan teknikleri ayrıntısıyla anlattı. Roy, Adli Bilimler Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının da önemine dikkat çekerek bu alanda Üsküdar Üniversitesi ile yapacakları işbirliğine değindi.

1983 yılından bu yana biyolojik delil içeren sayısız adli vakada görev almış, 150'den fazla davada tanıklık eden Prof. Dr. Reena Roy adli bilimler alanında çalışan uzman katılımcılarla ve öğrencilerle deneyimlerini paylaştı. Olay yeri incelemesi sırasında kullanılabilecek teknikler hakkında konuşan Prof. Roy, Cinayet çözerken biz de 'katil kim?' diye sorarak yola çıkıyoruz. Üniversitede olay yeri canlandırma çalışmalarımızı hem teorik hem de uygulamalı olarak yapıyoruz. Özellikle birçok öğrenci dizilerden ve filmlerden etkilenerek bu alana ilgi duyuyorlar. Hedefimiz profesyonel adli bilimciler yetiştirmek? diye konuştu.

“Erkekler Ağlamaz” adlı filme de konu olan 3’lü cinayet vakasındaki gibi birçok vakada analizleri ve tanıklığı kritik rol oynayan Roy, Amerika Birleşik Devletleri polis kriminal laboratuarlarında  DNA delillerinin kullanılmasını sağlayan önderlerinden.

Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Katil Kim?” başlıklı konferansta Roy, olay yeri inceleme tekniklerini ve cinayetlerin perde arkasını anlattı.

Emniyet, olay yeri inceleme ekipleri, kriminal laboratuvar çalışanları ile adli bilimler alanında çalışma yapan akademisyen ve öğrencilerin ilgi gösterdiği konferansta Roy, olay yeri incelemesi sırasında kullanılabilecek tekniklerden bahsetti.Reena Roy

Konuşmasında olay yeri inceleme örneklerinden yola çıkan Roy,  biyolojik sıvıların analizinden, parmak izi analizine ve mermi açılarının incelenmesine kadar çok sayıda vaka örnekleri paylaştı. Suçluların teşhisinde ve yakalanmasında DNA bankalarının da önemine dikkat çeken Roy, Türkiye’de adli bilimler eğitiminin önemine de vurgu yaptı. Roy, ileride adli bilimler eğitimi alanında Üsküdar Üniversitesi ve PennState Üniversitesi arasında işbirliği yapılmasından memnuniyet duyacağını da ifade etti.

Rektör Danışmanı, ŞİDAM Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy ise konuşmasında Türkiye’de Adli Bilimlerde lisans eğitiminin önemine dikkat çekti. Atasoy Amerikalı meslektaşı ile Üsküdar Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora programları için işbirliği yapacaklarını söyledi.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da 'katil' kelimesinin anlamına dikkat çekerek, ben katil kelimesinin iki anlamının olduğunu biliyorum. Bir tanesi öldüren ikinci anlamı ise çekici kadın anlamına geliyor. Bakalım hangi katili bulacağız?'' diye konuştu.

 

Okunma : 5338

 

İlgili

12 Nisan 2021
"Kitaplar" içerisinde
08 Mayıs 2020
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri