TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Deprem psikolojisi kazanca dönüştürülebilir

Her anlamda kayıplara neden olan deprem psikolojik kazançlara dönüştürülebilir.


tarhan_78

Prof. Dr. Nevzat Tarhan her anlamda kayıplara neden olan depremin psikolojik kazançlara dönüştürülebileceğine dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan TRT Haber’de yayınlanan “Defne Sarısoy ile 10’dan sonra” programında çok önemli açıklamalarda bulundu. Defne Sarısoy’un deprem psikolojisine ilişkin sorularını cevaplayan Tarhan depremi hiç bakılmayan açıdan ele aldı.

Deprem gibi doğal afetlerin insan hayatında yaşanabilecek en büyük travmalara neden olduğunu ifade eden Rektör Tarhan yapılan yardımların bölge halkına bütünün parçasıyız hissi verdiğini söyledi. Tarhan bu durumun doğu ve güneydoğu bölgesi için aidiyet duygusunun geliştirilmesi için de bir fırsat olduğunun altını çizdi. Tarhan kriz iyi yönetilirse bu kriz toplumsal barışa da hizmet edebilir dedi.

Birçok insan hayatını deprem öncesi ve sonrası olarak yeniden planladığını ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan;

“Klinikte görüyoruz ki artık kişiler insani ilişkilere daha fazla önem veriyor. Örneğin kimi artık işçilerime iyi davranacağım, maaşlarına zam yapacağım diyor kimi de komşularımla iyi geçineceğim onlarla yardımlaşacağım ve onları seveceğim diyor.”

Deprem gibi doğal afetlerin kişileri psikolojik olarak bu değişime sürükleyebildiğini ifade eden Tarhan depremin kazanım haline dönüştürülebileceğine dikkat çekiyor. Tarhan kişilerin deprem sonrasında hırs ve doyumsuzluklarını sonlandırdıklarını söylüyor.

DEPREM PSİKOLOJİSİ


Şaban Özdemir  (NPGRUP)

 

 

Okunma : 3781

 

İlgili

16 Şubat 2023
"Kişisel Haberler" içerisinde
27 Ekim 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde
31 Ekim 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri