TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı…

Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin ilk öğrencileri beyaz önlüklerini giyindi. 1’inci sınıf öğrencileri için beyaz önlük giyme töreni düzenlendi. Ailelerin de katılım gösterdiği törende Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, öğrencilere seslenerek; “Beyaz önlük sorumluluk demektir. ‘İyi hekim ve iyi psikolog nasıl olunur?’ sorularını sormadan önce iyi bir insan olmak birinci şarttır.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Diş ve Sağlık Yerleşkesi İbn-i Sina Oditoryumunda gerçekleşen törene Diş Hekimliği Fakültesinin yanı sıra diğer fakülteden de akademisyenler katıldı. Ailelerin yoğun ilgi gösterdiği programda zaman zaman duygu dolu anlar da yaşandı.

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı…

Selin Güvenç: “Bizlere kandil olan hocalarımıza teşekkür ediyoruz”

ÜÜ TV ve Youtube üzerinden canlı olarak yayınlanan tören Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi birinci sınıf öğrencilerinden Selin Güvenç ve Furkan Efe Kaya’nın açılış konuşmaları ile başladı. Güvenç; “Öğretmenler kandil gibidir. Kendilerini tüketerek başkalarına ışık verir. İlk günden itibaren bize kandil olan hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Tüm hocalarımı saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 2

Furkan Efe Kaya: “Emeklerinizi karşılamak için çalışıyoruz”

Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Furkan Efe Kaya da; “Değerli hocalarımız, yeri geldi kendinize ayırmanız gereken zamanı bize ayırdınız. Meslek hayatımız boyunca bu yoldan ilerleyeceğiz ve bu fedakârlıkları unutmayacağız. Hiç şüpheniz olmasın ki emeklerinizi karşılamak için canla başla çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 3

Prof. Dr. Yumuşhan Günay: “Öğrencilerimiz mutluluklarını zoru başarmakla ve güzeli yakalamakla besleyecekler”

Daha sonra açılış konuşmaları kapsamında Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yumuşhan Günay kürsüye geldi. Öğrencilerin tören vesilesiyle ilk kez giydikleri beyaz önlüğün önemine dikkat çeken Günay; “İnsanların hayatına dokunacaksınız. Bu yuva sizi bu kucaklaşmaya hazırlayacak. Sizi bu kucaklaşmaya hekimlik adına duruşu olan daha iyi anlayan daha iyi hisseden vizyoner bir hekim olarak hazırlayacaktır. Tabi ki zorlu bir çalışmayı gerektirecek bu zorluk sadece meslek eğitimimizden kaynaklanmayacak biz bir yandan da çağı anlamak, hayatı anlamak ve insanı anlamaya da kafa yoracağız. Çünkü hekimliğin anlamı içinde doğru işler yapmak kadar doğru kararlar vermek ve doğru bir duruş sahibi olmakta var. İnsanlara tıp öğretmeden önce ahlak öğretin bütün bu değerler gibi sağlığında metaya indirgendiği bir piyasa aracı haline getirildiği bu çağda bu etik duyarlılık öğrencimizin mutluluğuna giden yolu aydınlatan bir ışık olacaktır. Öğrencilerimiz mutluluklarını zoru başarmakla ve güzeli yakalamakla besleyecekler. Mutlu olmak istiyorsak başka çaremiz yok, böyle bir etik duruşumuzun olması gerekiyor. Bu duyarlılık kalbimizi koruyacak çünkü mutluluk ancak korunmuş kalplerde yuva kurar.” şeklinde konuştu.

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 4

Prof. Dr. Hikmet Koçak: “Önlüğü giydiğiniz gün, hekimlik mesleğine atıldığınız gün oluyor”

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Koçak’ın da konuşma yaptığı programda beyaz önlüğün önem ve anlamına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Koçak; “Sevgili öğrenciler bugün giyeceğiniz beyaz önlüğün manasını biliyorsunuz. Eski dönemlerden itibaren saflığı, temizliği ve berraklığı ifade eden hekimlerin geleneksel bir simgesi haline gelmiştir. Bu karşı tarafa güven veren ve onun sırlarını paylaşan ve dürüst olmayı gerektiren bir giysidir. Akademik giysi olarak görüyoruz zaman zaman kirlenebilir ama bu sadece önlüğün kirlenmesidir. Hiçbir zaman siz mesleğinizi kirletmeyeceksiniz mesleğin kirlenmesi demek yanlış tedavi etmek, yanlış iş yapmak demektir. İlk düşünce olarak hastaya zarar vermiyorsanız mesleğinizi icra ediyorsunuz demektir bu noktada beyaz önlüğü giydiğiniz gün hekimlik mesleğine atıldığınız gün oluyor.” ifadelerini kullandı.

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 5

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Güven ilişkisi kuramazsanız iyi bir hekim olamazsınız”

Açılış konuşmaları kapsamında son olarak kürsüye gelen Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise açılış konuşmasında beyaz önlüğün sorumluluğuna dikkat çekti.

Tarhan; “Bölümü çok çalışarak kazandınız, daha sonra okurken de büyük bir emek var, yorulma var. Çalışırken aynı zamanda aileniz, herkes size destek oluyor. Bunun ilk adımı ve meyvesi de bugün bir araya geldiniz. Burada genellikle hep şu söylendi: ‘Çocuğum zeki olsun, çalışkan olsun ya da ben zeki olayım, çalışkan olayım bu önemli.’ Bu bütün mesleklerde önemli ama biraz önce söylediğim gibi bu ikisi hekimlikte yetmiyor, zeki ve çalışkan olmak. Üçüncü bir şey daha iyi insan olmak gerekiyor. Çünkü size gelen ve yardım isteyen kişiyle güven ilişkisi kurmanız gerekiyor. Güven ilişkisi kuramazsanız iyi bir hekim olamazsınız. Onun için hasta - hekim ilişkisinde tüm hekimlik dallarında geçerli bu. Güven ilişkisi kurabilenler tedaviyi daha kalıcı yapıyor. Tedavi iş birliğini daha iyi yapıyorlar, daha iyi sonuç alıyorlar. Bu açıdan önemli. Hekimlikte iyi insan olmanın ölçüleri nedir mesela? Birincisi kişisel alçakgönüllülükle mesleki iddiacılığı birleştirebilmek gerekiyor. Mesleki olarak hasta-hekim ilişkisinde lider hekim olacak. Hasta sizi değil siz hastayı yöneteceksiniz. Lider siz olacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 6

Müzik dinletisi ayakta alkışlandı…

Beyaz önlük giyinme töreninde Diş hekimliği fakültesi 1. sınıf öğrencilerinden gitarda Zeynep Ayaz, neyde Betül İclal Karaaslan ve yan flütte Rana Söyler’in müzik dinletisi törene katılanlarca ayakta alkışlandı.

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 7

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 8

Başta Kurucu Rektör, Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Tarhan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tarhan, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yumuşhan Günay olmak üzere akademik kadro öğrencilere beyaz önlüklerini giydirdi.

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 9

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 10

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 11

Öğrencilere ayrıca Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın kaleme aldığı ‘Bilinçli Genç Olmak’ kitabı da hediye edildi.

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 12

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 13

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 14

Beyaz Önlük Töreni toplu hatıra fotoğrafının çekilmesiyle ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerin düzenlediği serginin gezilmesiyle son buldu. 

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 15

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 16

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 17

Diş Hekimliğinde ilk “beyaz önlük” giyme heyecanı yaşandı… 18

Okunma : 1373

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri