TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi

Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 1’inci sınıf öğrencileri için beyaz önlük giyme töreni düzenlendi. Ailelerin de katılım gösterdiği törende Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, öğrencilere seslenerek; “İyi bir Diş Hekimi olmak için yüzde elli Psikolog olmanız gerek.” dedi.

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi

Üsküdar Üniversitesi NP Diş ve Sağlık Yerleşkesi İbn-i Sina Oditoryumunda gerçekleşen törene Diş Hekimliği Fakültesi akademisyenleri tam kadro katılım sağladı. Ailelerin de yoğun ilgi gösterdiği programda öğrenciler beyaz önlük giyme heyecanlarını sevdikleriyle yaşadı.

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 2

Dilan Çayır: “Her türlü fedakârlığı yapan ailelerimize teşekkür ederiz”

Ailelerin yoğun katılım gösterdiği tören Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi birinci sınıf öğrencilerinden Dilan Çayır ve Batuhan Yanoğlu’nun açılış konuşmaları ile başladı. Çayır; “Benim ve tüm öğrenci arkadaşlarımın başarılı olması için gece gündüz emek veren canım ailelerimizi ve bizlerin gelişimi için çabalayan tüm hocalarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

Batuhan Yanoğlu: “İyi birer hekim olmak için çalışıyoruz”

Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Batuhan Yanoğlu da; “Değerli ailelerimiz ve hocalarımız hiç şüpheniz olmasın ki emeklerinizi karşılamak için canla başla fakültemizi bitirmek için çalışıyoruz. Bizler meslek hayatımız boyunca burada öğrendiğimiz tüm etik değerlere sadık kalarak mesleğimizi icra edeceğiz, kıymetli hocalarımız tecrübeleri bize hep rehber olacak” ifadelerini kullandı.

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 3

Prof. Dr. Yumuşhan Güney: “Hekimliğin anlamı içinde şifa dağıtmak kadar doğru hüküm vermek ve ahlaki etik bir duruş sahibi olmak da var”

Daha sonra açılış konuşmaları kapsamında Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yumuşhan Günay kürsüye geldi. Öğrencilerin ilk kez giydikleri hekimlik önlüğünün anlamı ve önemine dikkat çeken Günay; “Bundan böyle tüm insanlar çocuk, yaşlı, kadın, erkek, doğulu, batılı dostunuz ve kardeşiniz olacak. Tüm insanlarda bunu sizden bekleyecek. Sizi böyle görecekler. Çünkü insanlığın hayatına dokunacaksınız ve ailesinin bir ferdi olacaksınız, mahremine gireceksiniz. Bu hiç şüphesiz baş döndürücü bir kucaklaşma ve her mesleğe, her disipline nasip olmayan bir kucaklaşma. Bütün bunlar hiç şüphesiz zorlu bir çalışmayı gerektirecek. Bu zorluk sadece hekim olmanın tabiatından gelen bir zorluk olmayacak. Biz iyi bir hekim olmanın yanında çağı anlama, hayatı anlama, insanı anlamaya da kafa yoracağız ve bunu çok önemseyerek yapacağız. Çünkü hekimliğin anlamı içinde şifa dağıtmak kadar doğru hüküm vermek ve ahlaki etik bir duruş sahibi olmak da var. Bu sadece bizim kadim geleneğimizde değil, bütün kadim geleneklerin ortak bir değeridir. Öğrencilerimizin mutluluğa gidecek yolunun bizim bu etik hassasiyetimiz, etik duruşumuz aydınlatacak. Bu duruş, bu duyarlılık kalbimizi koruyacak. Kalbi kirlenmiş bir insanın beyni de kirleniyor. Kalbi ve beyni kirlenmiş bir insanın da hekimlik yapması insanlık adına insanlığın başına gelebilecek en büyük felaketlerden birisidir. Çünkü mutluluk ancak korunmuş kalplerde yuva kurar.” şeklinde konuştu.

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 4

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Yardım etmeyi sevmiyorsak bu mesleği yapamazsınız”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da törende yaptığı konuşmasında Diş Hekimliğinde hasta hekim arasındaki bağın ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Tarhan; “Diş Hekimliği Fakültesi gibi zor bir eğitime geldiniz. Öncelikle gözünüzü korkutmak istiyorum. Çünkü hasta ile hekim ilişkisinde Diş Hekimliği Fakültesi çok daha fazla ön plana çıkıyor. Bir kere sizin, öğrencilerimizin yüzde elli psikolog olmanız lazım. Diş hekimliği koltuğuyla ilgili toplumdaki algıyı biliyorsunuz. İnsanlar oraya gelmeyle ilgili nasıl korktuklarını biliyorsunuz. Onları yönetirseniz ancak o tedaviyi tam yapabilirsiniz. Onun için pozitif psikoloji dersi koymuştuk. Pozitif Psikoloji İletişim becerileri dersi. Orada empati yapma, stres yönetimi, öfke yönetimi, öz bilinç, kendini tanıma, karşı tarafı tanıma, paylaşımcılık gibi birçok beceriler var. Onlar çok işinize yarayacak. Bu nedenle mesleğinizin başlangıcında bunu zihninizin bir kenarında bulunmasını tavsiye etmek isterim öncellikle. Beyaz önlük giymek masumiyeti sembolize ediyor. İşini iyi yapmayı sembolize ediyor. Bu meslek sorumluluk duygusu yüksek bir meslektir. İnsan sağlığıyla uğraşıyorsunuz, başkası yapamıyor. Çalışkan olmak yetmiyor. İyicil olmak da gerekiyor. İnsanlar yardım etme mesleğindeyiz. Yardım etmeyi sevmiyorsak bu mesleği yapamazsınız. Yardım etmek, dertli insanla uğramak, acı dinlemek, bu böyle bir meslek. Bu nedenle ağrısını gidermek zaten diş hekimliğinde çok önemli biliyorsunuz. Bu nedenle sadece akıl, duygu, kalp yetmiyor. Bunları dengeleyebilmek önemli. Ama ilk önce bunlara niyet etmek gerekiyor. O yüzden güzel bir şey varsa arkasından güzel bir çaba varsa güzel bir istek uyanıyor. Güzel bir istek uyandığı zaman da kişi ihtiyaçları gidermeye, yol almaya başlıyor. Gençlerimize başarılar diliyorum. Hayırlı olsun.” dedi.

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 5

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 6

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 7

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 8

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 9

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 10

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 11

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 12

Müzik dinletisi konukları mest etti…

Beyaz önlük giyinme töreninde Diş Hekimliği Fakültesi 1. sınıf öğrencilerinden, Ömer Tozlu, Esmanur Yüce, Sena Ateş, Beyza Kaya, Damla Nalbant, Muhammet Süleyman Yaman, Raşit Hasanov ve Hazem Dahrau müzik dinletisi törene katılanlarca ayakta alkışlandı.

Başta Kurucu Rektör, Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Rektör Yardımcısı, Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hikmet Koçak Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yumuşhan Günay olmak üzere akademik kadro öğrencilere beyaz önlüklerini giydirdi.

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 13

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 14

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 15

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 16

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 17

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 18

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 19

Sergi de açıldı…

Beyaz Önlük Töreni toplu hatıra fotoğrafının çekilmesiyle ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerin ‘Estetik Yapılandırma ve Form’ dersinde yaptıkları çalışmaların yer aldığı serginin açılışın yapılması ve aileler tarafından gezilmesiyle son buldu.

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 20

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 21

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 22

Diş Hekimliği Fakültesi beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi 23

Okunma : 1366

ÜHA

 

İlgili

23 Haziran 2017
"Kişisel Haberler" içerisinde
06 Aralık 2018
"Psikiyatrist" içerisinde
26 Nisan 2018
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri