TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Deprem barış kokusu yayıyor

Van’da yaşanan deprem terör konusunu da gündeme getirdi. Tarhan, depremde barış ve yardımlaşma konusunda da açıklamalarda bulundu.


nevzat_tarhan7

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan katıldığı televizyon programında terör ve depremi anlattı. Yaşanan çözülmemiş siyasal travmaların sosyal travmalarla nasıl çözülebileceğini anlattı.

A Haber’de gazeteci-yazar Canan Barlas’ın sunduğu “Konuşulamayanlar” programına konuk olan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan bir arada konuşulmaya başlanan deprem ve terör konularına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara ve Psikiyatri Uzmanı Dr. Ayhan Kalyoncu’nun da konuk olarak katıldığı programda Rektör Tarhan, yıllardır çözülemeyen Güneydoğu sorununun depremle birlikte çözülebileceğine dikkat çekti. Konuşmasında Tarhan;

“Deprem gibi doğal afetler insana duygusal şok yaşattığı için kolay kolay unutulmuyor. Öyle ki duygusal şoklar bellekte kalıcı etkiler oluşturabiliyor. Bu depremin Doğu Anadolu’da, Van’da özellikle de terörün konuşulduğu bir dönemde olması sosyal, psikolojik ve kültürel bazı etnik şeylerin tartışılmasına neden oldu. Bu durum toplumsal dönüşüm noktasında bir fırsat aslında. Orta ve uzun vadede iyi sonuçlar ortaya çıkabilir. Ön yargıların değiştirilmesi için de bir fırsat. Çünkü terörün beslendiği fikri zemin depremle birlikte çöktü. Bunu yardımlaşma çökertti.

Yıllardır bazı kesimler var ki Türk-Kürt çatışması istiyorlar. Bloklaşma istiyorlar. Toplumda psikolojik destek, kardeşlik, barış kokusunun yayıldığını görüyoruz. Teröristler artık o bölgede, toplum tarafından onay görmeyecekler. Toplumda sosyolojik değişikliklerin meyvesi tabiî ki hemen çıkmaz, bunu beslemek gerekir. Bazı mihraklarca yapılan kara propaganda tutmadı.” Dedi.

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 3744

 

İlgili

02 Kasım 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde
01 Kasım 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde
20 Şubat 2023
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri