TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Bediüzzaman dostluk paneli

URFAŞanlıurfa Belediyesi ile Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı (AKAV) “Said-i Nursi ve Dostluk” konulu bir panel düzenledi. Katılımın yoğun olduğu programa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bediüzzaman’ın ene meselesini, yaratılış gayesini izah ve ispat ettiğini söyledi.

Said-i Nursi’nin dostluğu Şanlıurfa’da anlatıldı.

Şanlıurfa Belediyesi ile AKAV, “Said-i Nursi ve Dostluk” konulu bir panel düzenlendi. 24 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen panele önemli akademisyenler katıldı. Said-i Nursi’nin dostluğunun ele alındığı panele Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gazeteci Yazar Yusuf Kaplan, Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan konuşmacı olarak katıldı.URFA_1

Panelin moderatörlüğünü ise Harran Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe yaptı. Gökçe ilk sözü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a verdi. Konuşmasına vicdan tanımıyla başlayan Rektör Tarhan insanlığın en büyük felaketinin kaynağında, kin, öfke, nefret ve düşmanlık olduğunu söyledi.

Konuşmasında Tarhan;

“Batı medeniyeti dedikleri, varoluş sorusuna cevap bulamadı. Nasıl var olunduğunu açıkladılar da neden yaratıldığının cevabını bulamadılar. Ene sırrını çözemediklerinden bunalım üretmiştir.

URFA_2Bediüzzaman ene meselesini, yaratılış gayesini izah ve ispat etmiştir. Acz, fakr, şefkat tefekkür meselesi ile insanın varoluş ve yaratılış sebebini anlamasını sağlamıştır. İnsan acziyle, fakriyle ilahi kudreti anlayabiliyor. Şefkatle esmaya mazhar oluyor, Rahim ismini anlıyor. Bunları anlayan hem insanlığı hem risale-i nuru iyi anlamış olur. Bütün insani sorunlara da çare bulmuş olur” dedi.

Rektör Tarhan program sonunda kitaplarını da imzaladı...

Risale Haber/Şaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 2973

 

İlgili

07 Temmuz 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
22 Haziran 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
13 Temmuz 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri