TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

BaCI Konferansında ‘Sema’ bilimsel olarak ele alındı…

Üsküdar Üniversitesi NP Sağlık Yerleşkesinde gerçekleştirilen 6. Temel Klinik ve Çok Modelli Görüntüleme (Basic Clinical and Multimodal Imaging, BaCI) Konferansında Tasavvufta ‘Sema’ da bilimsel bağlamda ele alındı. 12 ülkeden 60 bilim insanının katıldığı konferansta ayrıca ‘Sema’ yı sembolize eden tassavvuf musikisi programı da ilgiyle seyredildi.

NP Sağlık Yerleşkesinde 3 gün süren, 12 farklı ülkeden 60 uluslararası araştırmacının nörobilim, genetik, tıp alanlarındaki son gelişmeleri ele aldığı programda ‘Sema’ da bilimsel yönleriyle irdelendi.


Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kendisinin de içinde bulunduğu Üsküdar Üniversitesi araştırmacılarıyla yürütülen çalışmayı katılımcılarla paylaştı. “Rumi Theraphy: From Age of Knowledge to Age of Wisdom / Neurospirituality” başlıklı sunumda Tarhan, semazenlerin sema meditasyonu sırasındaki işlevsel beyin aktivitesindeki değişikliklerini sonuçlarıyla aktardı.  


Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Vasfi Emre Ömürlü, aynı zamanda tasavvuf musikisinde geleneğin temsilcilerinden La Edri Tasavvuf Musikisi Topluluğu Sanat Yönetmeni, programda “Sema' Ritual (Sema' Âyini) and Its Dimensions: Metaphysical, Symbolic and Psychological” başlıklı bir sunum yaptı. Sunumda, Sema’nın iç manası ve Sema' Âyinin tasavvufi açıdan sembolizmi anlatıldı.

BaCI Konferansı kapsamında Sema' Âyinini sembolize eden bir yan etkinlik gerçekleştirildi.

Üsküdar Üniversitesi NP Sağlık Yerleşkesinde gerçekleştirilen 6. Temel Klinik ve Çok Modelli Görüntüleme (Basic Clinical and Multimodal Imaging, BaCI) Kongresi kapsamında tasavvuf kültüründe, Mevlevi geleneğin ritüellerinden Sema' Âyininin psikolojik, sembolik ve manevi boyutları konu edildi. Konuşmaların ardından Sema' Âyinini usulüne uygun şekilde sembolize eden bir program gerçekleştirildi.

12 ülkeden 60 bilim insanının katılımıyla gerçekleştirilen konferansta Sema' Âyinini sembolize eden program, katılımcıları etkiledi. 

Okunma : 661

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri