TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Aşk Terapi

aşk terapiAşk imiş her ne var âlemde, İlim bir kıyl ü kāl imiş ancak
 Aşk nedir?

Tanımını yapmak çok zor.

Çünkü o sevene göre, sevilene göre, zamana, koşullara göre değişiyor.

Ama değişmeyen bir şey var. Aşk müthiş bir bağlanma enerjisidir. İçinde uçarcasına mutluluğu, hüznü, kaybetme korkusunu, melankoliyi, tutkuyu, öfkeyi, kendinden vazgeçme halini barındıran bir duygular çeşnisidir.

Âşıklık hali kolay mıdır? Büyük ihtimalle hiçbirimiz buna “kolaydır” diyemeyiz. Ama hiçbirimiz de ondan kaçamayız. Çünkü onsuz olamayız.


Üstelik aşk tüm zorluğuna rağmen insanı çoğaltan, olgunlaştıran, incelten, sadece sevdiğiyle değil, kâinatla bütünleştiren bir tecrübe değil midir?


Hz. Mevlana diyor ya:


Aşksız olma ki ölü olmayasın, 

Aşkla öl ki diri olasın. 


Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu kez bizleri aşk üzerine düşünmeye, aşkın gerçekte ne olduğunu anlamaya, zorluklarıyla birlikte oldurucu, olgunlaştırıcı yönlerini keşfetmeye davet ediyor. Başta Hz. Mevlana’nın Mesnevi’si olmak üzere Doğu’nun bilgeliğini taşıyan eserlerden, isimlerden aktardığı hikâyelerle, hikmetlerle başa geldiyse büyük bir lütuf olan aşkı sağlam bir ilişkiye dönüştürmeye yönelik tavsiyelerde bulunuyor.


Leyla ile Mecnun bugün yaşasalardı neler olurdu bilmiyoruz ama bugünün Leyla ile Mecnunları bu kitapta kendilerinden çok şey bulacak.

Okunma : 13454

 

İlgili

24 Mart 2012
"Kitaplar" içerisinde
24 Mart 2012
"Kitaplar" içerisinde
15 Kasım 2022
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri