TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Adalet cesareti risk almayı gerektirir...

SONY DSCÜsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Mazlumder İstanbul Şubesi Kültür Komisyonu tarafından düzenlenen Ezber Bozan Sözler ve Kişiler seminerine katıldı. Önemli konuşmacıların yer aldığı seminerde Tarhan, adalet vurgusu yaptı. Ahlaki normların olmadığı ortamlarda adaletsizlik ortaya çıkar diyen Tarhan adalet cesaretinin risk almayı gerektirdiğini söyledi.

Mazlumder İstanbul Şubesi Kültür Komisyonu tarafından düzenlenen “ Ezber Bozan Sözler ve Kişiler” seminerleri, “ Modern Dünya’da Müslümanlara Yönelik Fiziki, Siyasi, Sosyal ve Psikolojik Zulümler” semineriyle başladı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde gerçekleştirilen seminere Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile birlikte Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bedri Gencer, Eski Milletvekili Av. Hüsnü Tuna ve Araştırmacı-Yazar Müfid Yüksel de katıldı.

Seminerin ilk konuşmasını yapan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, adalet vurgusu yaptı. İnsanlığın varoluşundan bu yana küfür devam eder fakat zulüm devam etmez diyen Tarhan, adalet duygusunun genetik olarak insanlara kodlandığını gösteren bilimsel çalışmaların olduğunu söyledi.SONY DSC

Adaletin olmadığı yerde güvenden bahsetmenin söz konusu olamayacağına dikkat çeken Tarhan, kişinin kendini güvende hissetmediğinde strese girerek enerjisini daha çok savunmaya harcadığını, bu davranışın da girişimciliği, özgüveni, riski azaltarak toplum düzenini bozduğunu kaydetti.

Zalime karşı susmanın zulme ortak olmak olduğunu ifade eden Tarhan, “Adalet duygusu yaşamın her alanında temel bir duygudur. Ahlaki normların olmadığı ortamlarda da adaletsizlik ortaya çıkıyor. Adalet cesareti, risk almayı gerektirir. Adil olmayı hissetmek biyolojiktir ama adaletli olmak sosyal ortamda öğrenilmesi gereken bir şeydir. Adaleti en çok bozan şey ise bencillik ve narsizmdir” dedi.

“Adalet mülkün temelidir” söyleminin boşa söylenmiş bir  cümle olmadığına dikkat çeken Tarhan her insanın küçük bir firavun olmaya yatkın olduğunu, nefiste böyle bir eğilimin olduğunu kaydetti. İnsanlarda Allah’a muhatap olma, şeytandan daha ileri gitme potansiyeli olduğunu vurgulayan Tarhan, insanların zulmü seçerek şeytandan daha kötü olabileceğini ifade etti.

Nevzat Tarhan, konuşmasının sonunda Kur’an’ın da tevhid, nübüvvet, ahiret ve adalet olmak üzere dört temel kavram üzerine kurulu olduğunu söyledi.

VİDEO İÇİN…Şaban Özdemir (NPGRUP)

 

 

Okunma : 6684

 

İlgili

22 Ekim 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri