TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Acı haberler toplum psikolojisini nasıl etkiliyor?

P1020869         Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Prof. Dr. Nevzat Tarhan son dönemlerde Türkiye’de meydana gelen acı olayların toplum psikolojisine etkisini Kanal D habere değerlendirdi. Böyle durumlarda insanın en büyük düşmanının ümitsizlik ve karamsarlık olduğuna dikkat çeken Tarhan, soğukkanlı olunması ve herkesin üzerine düşün göreve ertelemeden yapması gerektiğini söyledi.

Türkiye son dönemlerde meydana gelen terör olayları ve acı haberlerle güne uyanıyor. Bu da toplumun psikolojisini direkt etkiliyor.

Artan terör saldırıları ve birbiri ardına gelen acı haberlerin toplum psikolojisi üzerindeki etkilerini Kanal D habere değerlendiren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, herkesi soğuk kanlı olmaya davet etti.

Böyle ortamlarda insanların güvende miyiz, değil miyiz duygusunu kapıldığına dikkat çeken Tarhan, kendini güvensiz hisseden kişilerin hayatında korkunun egemen olmaya başladığını söyledi.

O nedenle toplum psikolojisinde bu tarz olayların çok iyi analiz edilmesi gerektiğine dikkat çeken Tarhan, toplumu ilgilendiren travmatik olaylara kişilerin farklı tepkiler verebildiğini de kaydetti. Tarhan;

HALK TEPKİSİNİ ERTELİYOR

“Bazı kişilerde umursamazlık tepkisi oluşurken kimisinde kaygı yükseliyor o ortamdan hatta coğrafyadan uzaklaşmayı tercih ediyor. Kaçıyor, göç ediyorlar. Kimi de tepki olarak şiddete başvuruyor.

Burada topluma önemli görevler düşüyor ancak ülkemizde maalesef itaat kültürü hakim. Türk toplumu yaşanan acı olaylar karşısında tepkisini erteliyor. Sorumluluğu hemen liderlere devrediyoruz. Bizi yönetenler düşünsün diyor, bir sivil toplum aktivitesine dahi girmiyoruz. Tepkiyi erteliyoruz.

Kaygı ve korkudan kurtulmak için bireysel çözüm yollarını düşünmemiz gerekiyor. Bu durumlarda kişinin en büyük düşmanı ümitsizlik ve karamsarlıktır. Soğukkanlı olmalı, olumlu şeyler yapma konusunda çaba göstermeliyiz. Ancak bu şekilde üstesinde gelebiliriz.”  

VİDEO HABER İÇİN…

Şaban Özdemir(NPGRUP)

Okunma : 3000

 

İlgili

26 Ekim 2016
"Psikiyatrist" içerisinde
12 Eylül 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde
31 Ekim 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri