TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

ABD’deki SBMT Toplantısında Türkiye’yi yasa boğan depreme de dikkat çekildi

Dünyanın birçok yerinden bilim insanının katıldığı Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics - SBMT) tarafından 20’incisi ta gerçekleştirilen kongresinde, Türkiye’yi derinden etkileyen Depreme dikkat çekildi. Kongre düzenleyicileri depremle ilgili hazırladıkları özel videoyu katılımcılara seyrettirirken, Prof. Dr. Nevzat Tarhan da depremin fiziksel ve psikolojik yıkıcı etkisine vurgu yaptı. 

ABD’deki SBMT Toplantısında Türkiye’yi yasa boğan depreme de dikkat çekildi

Türkiye'den sadece Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi araştırmacılarının katıldığı toplantıya Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan başkanlığında katılan araştırma ekibi “TMS in Neuropsychiatric Disorders - Novel Protocols and Applications” ve “Neuromodulations Applications and Neurotechnology” başlıklı iki ayrı oturumda ülkemizi temsil etti.


Gerçekleştirilen kongrede Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Theta Burst Stimulation as a Neuronodulation Tool” başlıklı sunum gerçekleştirdi. Tarhan sunumunda psikiyatride TMU kullanımı, nöromodulasyon teknikleri, EKT - TMU karşılaştırması ve gelecek tedavi algoritmalarında TMU kullanımı ile birlikte beyin uyarımında güncel theta burst çalışmaları örnekleri ile bu uygulamaların sonuçlarını paylaştı. Tarhan kongrede Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçesinde 7.7 ve 7.6 şiddetinde gerçekleşen depremler hakkında görüşlerini iletti.

Türkiye’de yerküre üzerinde görünmüş en büyük deprem…

Katılım sağladığı kongrede 10 ili etkilen ve tüm Türkiye’yi yasa boğan deprem afetine dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Sizlerin de bildiği üzere gelmiş geçmiş en büyük, en şiddetli ve çok uzun süren, uzun fay hattı olan bir deprem felaketi yaşadık. Türkiye’de yerküre üzerinde görünmüş en büyük depremdi. Çok büyük bir felaketti. Neredeyse küçük bir kıyamet gibiydi. Ne yazık ki can kaybımız on binleri aştı. Gördüğümüz bu alanda 200 metre genişliğinde bir yarık oluştu. Dünyanın dört bir yanından gelen kurtarma ekibiyle olağanüstü bir destek sağlandı. Amerika, Singapur ve Japonya gibi daha birçok ülkeden destek sağlandı. Sadece maddi değil, aynı zamanda manevi bir yardım da gördük. Biz Türkiye’de yaşadığımız bu zorlukların üstesinden geleceğiz. Sizin iyi niyet göstergeleriniz bizim için çok önemlidir. Manevi değerleriniz ve Türk insanına gösterdiğiniz müthiş desteğiniz ve psikolojik desteğiniz de bizler için önemli. Bildiğiniz üzere krizlerin bir de fırsat boyutu ve aynı zamanda da tehdit boyutu vardır. Bir psikiyatrist olarak şu an ben de bunu gözlemlemekteyim. Bu felaketten sonra dünyanın geleceğine dair daha ümitliyim çünkü dünyamızda iyi insanlar da var ve gerektiğinde dünyanın her yerinden harekete geçiyorlar. Böyle bir durumda biz bunu gözlemledik. Bu dünyayı daha yaşanabilir hale getirecek şey nezaket, iyilik ve iş birliği olacaktır. Fırsat boyutunun bu yönde olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Maraş depremini konu alan video hazırladılar…


Türkiye’de yaşanan acı depremin gölgesinde gerçekleştirilen programda düzenleyiciler hazırladıkları video ile Türkiye’nin acısına ortak olduklarını gösterdi.

SBMT başkanı Dr. Vicky Yamamoto ve yönetim kurulu başkanı Dr. Babak Kateb hazırlanan videoyu gala gecesinde tüm katılımcılara seyrettirdi.

Okunma : 1190

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri