TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

35. TÜSAP Sağlık Zirvesinde ilk uzay bilim misyonuna dikkat çekildi

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ‘Sağlıkta Milli Teknoloji Vizyonu’ gündem maddesiyle gerçekleştirilen 35’inci TÜSAP Sağlık Zirvesine katılım sağladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla Bilişim Vadisinde gerçekleştirilen Zirvede, Alper Gezeravcı’nın Uluslararası Uzay İstasyonunda yürüttüğü, Üsküdar Üniversitesinin de dahil olduğu 13 farklı bilimsel deneye dikkat çekildi. 

Bilişim Vadisinde gerçekleştirilen zirvenin açılış konuşmalarını; TÜSAP Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sabahattin Aydın ile TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş yaptı.

Sunum eşliğinde değerlendirme konuşmasını ise Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Şuayip Birinci gerçekleştirdi.

Üsküdar, 13 farklı bilimsel deney arasında yer alıyor…

Zirvede, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda aralarında Üsküdar Üniversitesi TRGENMER Müdürü Dr. Cihan Taştan ve ekibindeki Gamze Gülden, Berranur Sert, Büşra Tekirdağlı, Berranur Sert, Ebru Çam, Özge Demir, Fatmanur Erkek tarafından yürütülen 'Message' bilim misyonunun da yer aldığı 13 farklı bilimsel deneye dikkat çekildi. 

Türkiye’nin ilk uzay bilim misyonunu gerçekleştiriyor

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Türkiye’nin ilk uzay bilim araştırmalarının tıp ve mühendislik alanında çığır açan araştırmalarla gerçekleştirdiğini vurgulayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır; “Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta ilk Türk astronotumuzu bir bilim misyonu kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdik. Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, halihazırda Uluslararası Uzay İstasyonunda Türkiye’nin ilk uzay bilim misyonunu gerçekleştiriyor. Uzayda gerçekleştirdiğimiz deneylerle mikro yerçekimi ortamının sunduğu benzersiz koşulları değerlendirerek tıp ve mühendislik alanlarında çığır açan araştırmalara imza atıyor. Mikro alglerin oksijen üretme ve karbondioksit yakalama kabiliyetlerini analiz ederek gelecekte dünyanın ötesinde yaşam alanlarına, yaşam olanaklarına ilişkin destek sistemlerinde kullanılma potansiyellerini inceliyoruz. Kanser ve kronik hastalıklarda bağışıklık sistemini baskılayan hücrelerin uzaydaki davranışlarını inceleyerek yeni tedavi yöntemleri için kapı aralıyoruz.” şeklinde konuştu.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın da katılım sağladığı 35’inci zirve yapılan değerlendirme ve görüşlerin ardından toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sonlandı.
 

Okunma : 594

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri