TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

2’nci sınıfta başladı şimdi dünyayı giydiriyor…


2’nci sınıfta başladı şimdi dünyayı giydiriyor…

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi Melike Çengel, özgün tasarımlarıyla adını dünyaya duyuruyor… Henüz 2’inci sınıfta kendi çizim ve kesimleriyle adım attığı giyim dünyasında onu şimdi dünya tanıyor.  Genç girişimci Üsküdar Haber Ajansı muhabiri Şüheda Damgacı’nın sorularını yanıtladı.

Üsküdar Üniversitesinde aldığı “Girişimcilik ve Proje Kültürü” dersinin ardından tekstil ve tasarım dünyasına adım atan Melike Çengel ile girişimcilik serüveni ve markalaşma hikâyesi üzerine konuştuk.


2’nci sınıfta başladı şimdi dünyayı giydiriyor… 2

“Girişimcilik ve Proje Kültürü dersini aldıktan sonra bu işe adım attım”

Kendinizden, serüveninizden bize biraz bahsedebilir misiniz?

Tekstilcilik benim aile mesleğim. Babadan geliyor. Biz de kardeşlerimle birlikte hep dükkânlarda büyüdük. Okuldan çıkıp hep dükkâna giderdik. Hep çok çalışarak büyüdüğü için üniversiteye geldiğimde sadece okula gelip gitmek bana kendimi çok boş hissettirmeye başlamıştı. Yoğun bir tempoya alışmıştım. Sonrasında ilk olarak şal satmaya başlayarak ticarete adım attım aslında. Satışa ilk olarak yakın çevremdeki arkadaşlarımla başladım. Yaptıklarım arkadaşlarımca çok beğeniliyordu. Bunların üstüne 2’nci sınıftayken “Girişimcilik ve Proje Kültürü” dersi aldık. Bu dersin hocası Dr. Nebiye Yaşar hocamız final ödevi olarak bizden bir proje tasarlayıp kendi markamızı kurmamızı istedi. Ben de zaten ufak ufak bu işlerin içinde olduğum için, yaptığım işi sadece proje haline getirerek kâğıt üzerinde hocama sundum. Girişimcilik ve Proje Kültürü dersini aldıktan sonra bu işe adım attım. Yaptığım proje Nebiye hocanın da çok hoşuna gitti. Ama benim cesaretim yoktu. Çünkü ailem Afyonkarahisar’da yaşıyor. Ve ben İstanbul’da tek başımaydım. Aynı zamanda Psikoloji bölümü öğrencisiydim ve bölümüm de oldukça zordu. Sonrasında hocamın ve arkadaşlarımın desteğiyle bir tane elbise çıkarttım. Ve çok beğenildi. İlk satışımı o elbiseyle yaptım. Sonrası da bu şekilde devam etti. Şuan 200’ü aşkın özgün ürünüm var.”

“Kıyafete sadece etiketi için para vermek istemiyordum”

Kendi tasarladığınız kıyafetleri mi giyiyorsunuz? 

Henüz markamı oluşturmadan önce de dışarıdan kıyafet almak benim çok zoruma gidiyordu. Çünkü az da olsa sektörün içindeydim. Kumaşın kalitesini, maliyetini her şeyini biliyordum ve sırf etiketi için bir kıyafete ederi olmayan bir parayı vermek istemiyordum. Kendi giyeceğim kıyafetleri de kendim dikmeye çalışıyordum.

“Şu anda benimle birlikte çalışan sekiz kişi var”

Markalaşma serüveninizle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Ben markamı kurarken hiç bu yerlere gelebileceğimi düşünmemiştim. Yaşım daha çok genç ve sektörde çok fazla beni yaptığım işleri yapan kişi var. Benim onlardan öne çıkmam gerek diye düşündüm hep. Üniversite 3’üncü sınıftayken birinci atölyemi açtım, orası yetmeyince ikinci atölyemi ve ardından da showroomumu açtım. Şu anda markamın adı altında benimle birlikte çalışan sekiz kişi var. Benimle çalışmak isteyen çok saygın markalar da var” ifadelerini kullandı.

2’nci sınıfta başladı şimdi dünyayı giydiriyor… 3

“Sektörde ilerlememin en büyük etkeni sosyal medya”

Aslında büyümeniz çok da uzun sürede olmadı. Bunu bu kadar hızlı nasıl başardınız?

Bunda sosyal medya platformları çok etkili oldu doğrusunu söylemek gerekirse. Şu anda sosyal medya diye bir gerçek var. Hiçbir şeyin gerçek olmadığı fakat her şeyin de bir o kadar gerçek olduğu bağımsız bir dünya. Benim bu kadar ilerlememdeki en büyük etkenlerin en başında da sosyal medya geliyor. Ailem bu işi ilk yapmaya başladığımda bana çok destek olmadı. Çünkü onlar da işin içindeydi ve zorluklarını biliyorlardı. Ama ben sosyal medyadaki takipçilerimden her zaman çok destek gördüm. Hiçbir kan bağımın olmadığı insanlar benim ürünlerimi beğendi ve sonra da satın aldı.

“Hedeflerim arasında yurtdışında showroom açmak var”

‘Melike Çengel’ markasının bundan sonraki hedefleri ne? 

Benim bundan sonraki hedefim yurtdışına açılmak. Çünkü Türkiye’de benim yaptığım işi yapan çok insan var. Ben yurtdışında özellikle tesettür modasının eksik olduğunu düşünüyorum. Şu anda da ürünlerimi Almanya, Viyana, İran, Irak, Katar gibi ülkelere gönderiyorum. Asıl amacım yurtdışında da bir showroom açmak.

2’nci sınıfta başladı şimdi dünyayı giydiriyor… 4

Çengel, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı ziyaret etti

Öte yandan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile de rektörlük makamında bir araya gelen Melike Çengel, başarı öyküsünü ve projeleri hakkında Tarhan’a da bilgi verdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Çengel’e başarı dileklerini sundu.

Hatıra fotoğrafı çekiminin ardından görüşme sona erdi.

Röportaj: Şüheda Damgacı

Okunma : 3191

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri