Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Sevmek, kimyasal yatırım gerektirir”Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Üniversitesi Komisyonu'nun düzenlediği “Duyguların Rengi”  konferansının konuğu Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dı. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Büyük Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa katılımcıların ilgisi yoğun oldu. Konferansın moderatörlük görevini İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Horozcu üstlendi.

Pozitif psikolojinin önemine ve farkındalığına değinerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kadın ve erkeklerde stres konusunu ele aldı.

Tarhan; "Kadınların konuşması genetiktir. Stres anında kadın daha da çok konuşur. Erkeklerse benmerkezcidir." dedi.

Konuşmasında kuantum çalışmalarından örnekler veren Prof. Dr. Nevzat Tarhan; "Evren madde tabanlı değil enerji tabanlıdır dolayısıyla insan tüm özellikleriyle bedeninden daha büyüktür." dedi.

Duchanne gülümsemesi, aşkın kimyası, 10 adımda duygusal zekâ, duyguların ifade ölçeği, kıskançlık, depresyon, pozitif ve negatif duygulara ve sevgiye değinen Tarhan, narsizim kavramını açıkladı ve örneklendirdi.

“Sıradan şeyleri sevebilmek demek sevgiyle ilgili kimyasal yatırım yapmak demektir.” diyen Tarhan, “Sevgiyi cömertçe ve yerinde yaşamayı bilmek gerek. Kapitalizm tüketimi arttırmak için narsizmi arttırmıştır. Bugün insanlar daha rahat yaşıyor olabilirler ama çoğu mutlu değildir.” dedi.

Konferansın sonunda çok sayıda katılımcı, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a kitaplarını imzalattı.

Okunma : 8133

ÜHA

 

İlgili

08 Mayıs 2017
"Psikiyatrist" içerisinde
06 Ekim 2016
"Kişisel Haberler" içerisinde
24 Kasım 2015
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri